Nieuws > Diaconiebericht nr 28, maart 2006 > Nieuw avondmaalsproject Phandulwazi

Nieuw avondmaalsproject Phandulwazi

Met Pasen start er een nieuw Avondmaalsproject. De opbrengst van de collecten bij het Avondmaal is een jaar lang bestemd voor Phandulwazi in Zuid-Afrika.

Kindertehuis

Sinds 1999 doen de Gezamenlijke Diaconieën van de Hervormde gemeente en de Gereformeerde kerk van Leiden mee aan de stedenband van de Gemeente Leiden met Buffalo City, aan de Oostkaap in Zuid-Afrika. Vanuit dit contact was in 2002 het kindertehuis King William’s Town Child and Youth Care Centre in Buffalo City de bestemming voor de diaconale Kerstcollecte. Tijdens haar bezoek aan Zuid-Afrika in 2004 bezocht diaconaal predikant Annemieke Kelder dit kindertehuis, waar zij in contact kwam met het Phandulwazi Life Centre.

Phandulwazi

Het Phandulwazi Life Centre (phandulwazi betekent: het ontdekken van kennis) is een trainingsprogramma van het King William’s Town Child and Youth Care Centre in Buffalo City. Het vangt jongeren op tussen 12 en 18 jaar, die met justitie in aanraking gekomen zijn. Vaak hebben zij, als ze 12 of 13 jaar oud zijn, al een of meerdere keren in de gevangenis gezeten. Het project kan ook gevolgd worden als preventie, (bijvoorbeeld wanneer jongeren stoppen met school en dreigen kansloos te worden), of als onderdeel van een opgelegde veroordeling.

Er is plaats voor 25 jongeren. Zij komen uit de dorpen en voorsteden rond King William’s Town, veelal uit arme gezinnen met veel werkloosheid. Bij Phandulwazi volgen zij drie maanden lang een -voor een deel op maat gesneden- programma. Zij leren om weer zin te geven aan hun bestaan, om hun eigenwaarde en hun relaties weer op te bouwen en om om te gaan met agressie en conflicten. Ze krijgen voorlichting over HIV/Aids, sexualiteit en tienerzwangerschappen. Ze leren er voor zichzelf zorgen en soms lezen en schrijven. Ze doen mee aan sport, toneel, muziek en andere culturele activiteiten. Bij de uitvoering van dit pro-gramma worden ook hun ouders (als die er nog zijn), hun familie en hun vrienden betrokken.

Phandulwazi is een dagopvang: de jongeren gaan ’s avonds terug naar hun ouders of familie. Daarom is het belangrijk dat het thuisfront en hun leefomgeving of buurt meewerkt aan het project. Omdat deze jongeren waarschijnlijk nooit iets van een diplomering meemaken wordt er aan het begin van de drie maanden een speciale ceremonie gehouden, een belangrijk en gedenkwaardig moment in hun leven. Meestal gaan ze daarna een paar dagen kamperen. Als het beoogde doel na drie maanden niet is bereikt kan de deelnemer nog eens drie maanden meedoen. Vanuit Phandulwazi worden de jongeren gestimuleerd om weer naar school te gaan, een eigen bedrijfje op te zetten of krijgen ze hulp bij het vinden van werk. Als een jongere het programma met succes heeft afgerond kan hij of zij én de familie gebruik maken van bepaalde diensten en zorg.

Avondmaalsproject

Omdat de overheidssubsidie voor dit project na vijf jaar is opgehouden, wordt Phandulwazi nu betaald door het Child Care Centre zelf. Het kindertehuis moet daar op 1 april mee stoppen wegens geldgebrek. Om het belangrijke werk voort te kunnen zetten en de jongeren een nieuwe kans te geven is Phandulwazi van Pasen 2006 tot Pasen 2007 de bestemming van de Avondmaalscollecten. De opbrengst daarvan wordt verdubbeld door ICCO, de interkerkelijke organisatie voor ontwikkelingssamenwerking.

Avondmaal en diaconaat

Vanouds is de viering van het Heilig Avondmaal verbonden geweest met het diaconaat. De eerste christenen namen van huis mee wat ze konden missen: eten en drinken voor de gezamenlijke maaltijd, in gedachtenis aan de Opgestane Heer. Na de maaltijd brachten de diakenen wat over was naar de armen. Zo krijgen, ook tegenwoordig nog in de Avondmaalscollecte, de woorden van Jezus handen en voeten. In de vieringen van het Avondmaal maken brood en wijn ons één met de Levende Heer die zichzelf gebroken en gegeven heeft voor velen. Zo worden we ook één met elkaar en met ieder die nu een gebroken en kwetsbaar bestaan heeft. Wat we kunnen missen, mogen we delen met hen. Dan krijgt niet alleen het lijden van Christus een gezicht in hen, maar ook Zijn opstanding, als teken van hoop en een nieuw begin in hun leven.


Bijdragen voor het Avondmaalsproject kunnen gestort worden op rekening 97065 van de Diaconie Protestantse gemeente Leiden, te Leiden, o.v.v. Phandulwazi.


Diaconaal centrum De Bakkerij  -  Oude Rijn 44 b/c  -  2312 HG Leiden
tel. (071) 51 44 965 :: fax (071) 51 49 744 :: e-mail info@debakkerijleiden.nl